Tuesday, April 28, 2009

Ako sa dajú odhadnúť výsledky koučingu?

Výsledky koučingu sa nám podarí dobre odhadnúť vtedy, keď sa veľmi podrobne budeme venovať otázkam: čo bude koučing riešiť, prečo sme sa rozhodli pre koučing, akých ľudí chcem koučovať, v akom rozsahu, ako dlho, aké iné nástroje než koučing budú pre rozvoj ľudí použité, nakoľko presne a precízne sme schopný definovať parametre, ktoré chceme aby koučing zmenil? To všetko a ešte viac sú otázky, ktoré si musíme položiť predtým, než budeme schopní odhadnúť aký prínos bude koučing pre nás mať. Koučing nie je exaktný a matematický proces, kde by sme vedeli veľmi presne povedať, čo bude jeho výsledkom.
S odhadovaním výsledkov to je trochu podobné ako keď sa učiteľ snaží na začiatku roka odhadnúť, kde na konci roka budú jeho žiaci. Koučing je na tom síce predsa len o niečo lepšie, ale stopercentné je koučingu máločo.
Niektoré oblasti, a to vieme zo skúsenosti, sa nám však určite zlepšia, a to sa dá odhadnúť.Jedná sa napr. o pocit zamestnancov, že sa firma o nich stará, pokiaľ hovoríme o internom koučingu. Väčšinou sa taktiež ľudia po ukončení koučingového sedenia cítia pochopení, bol im venovaný čas a pozornosť, čo zvyšuje ich celkovú spokojnosť v práci. Samozrejme dôležitým faktorom je aj osobnosť kouča, ktorá rozhodujúcim dielom prispieva k vyššie uvedeným výsledkom.


GROW

Monday, April 27, 2009

Efektivita koučovania

Efektivita koučovania je pojmom, ktorý sa na scéne objavuje predovšetkým vtedy, keď sa začne hovoriť o peniazoch a návratnosti investícií, nakoľko koučing býva málokedy lacnou záležitosťou. Na druhú stranu aby sme tento problém pochopili komplexne, je nutné si uvedomiť, že pri efektivite nejde vždy len a len o peniaze.
Efektivitu môžeme definovať ako dosiahnutie čo najlepších výsledkov v čo najkratšom čase, pri vynaložení najmenších nákladov. Bude ale predovšetkým na zadávateľovi ako bude efektivita meraná a posudzovaná. V princípe však môžeme hovoriť o dvoch hlavných oblastiach alebo sférach. Soft a a hard.
Pod pojmom hard máme na mysli všetky presne merateľné veličiny, ako sú napr.náklady, zisk, obrat, fluktuácia, podiel na trhu a pod. Pod pojmom soft máme na mysli všetky aspekty, ktoré sa do čísiel a tabuliek zachytávajú veľmi ťažko, ako napr. riešenie konfliktov, empatia, komunikačné a sociálne zručnosti, manažérske zručnosti a pod. Efektivita by nikdy nemala byť len o hard, alebo len o soft. Problém pri meraní efektivity je v tom, že nedokážeme presne povedať, čo spôsobilo napr. zmenu vo výkone obchodnej skupiny. Mohol to byť, a častokrát to aj bol koučing. Ale tiež musíme priznať, že na človeka, ktorý je v koučingu vplýva ešte celá rada ďalších faktorov, ktoré sú len ťažko postihnuteľné a predsa výkon ovplyvňujú. Napr. také vzťahy v rodine. Vieme, že ich kvalita veľmi úzko súvisí s tým aký výkon človek v práci podáva, ale nevieme to presne zmerať.

Už pri nastavovaní vyhodnocovacích kritérií si musíme jasne povedať, čo všetko budeme sledovať a do akej miere vieme posúdiť, že zmeny, ktoré očakávame, sa udejú predovšetkým pod vplyvom koučingu.
Najľahšou a najjednoduchšou formou vyhodnocovanie (ako takého) sú záverečné formuláre, ktoré sa môžu vyplniť na konci každého koučingového sedenia, kde sa koučovaný vyjadrí k tomu, nakoľko toto sedenie bolo pre neho prínosom, čo mu to dalo, čo sa naučil, prípadne čo uplatní v praxi. Je len na zadávateľovi a koučovi na akej forme vyhodnocovanie koučingových sedení sa spolu dohodnú. Samozrejme je nutné s niečím takým dopredu oboznámiť aj koučovaného.

Dalo by sa povedať, že pokiaľ chceme aby koučing bol pre nás čo najefektívnejší, musíme si, či už sami pre seba ( pri internom koučingu ) alebo s externým koučom či agentúrou (pri externom koučingu) jasne definovať, čo pre nás osobne efektivita znamená, aby sme sa nepohybovali na úrovni všeobecných tvrdení , ale veľmi jasne a konkrétne definovali, čo pre nás osobne vysoká efektivita koučovania znamená.
K problematike ROI sa ešte v budúcnosti vrátime

Čo znamená slovo koučing?

Samotné slovo coach má v angličtine niekoľko významov. Jeden z nich je napr. koč., prípadne v dnešnej dobe autobus. Ďalším významom tohoto slova je tréner. To nám aj poukazuje na to, že samotný pojem pochádza z oblasti športu. Tréner bol niekto, kto sa snažil pomôcť svojím zverencom aby dosiahli úspech, aby vyhrali v súťaži, aby sa umiestnili na prvých miestach, skrátka, aby vyhrali. Ak by sme však chceli slovo "trénovanie" použiť na proces, ktorý sa odohráva v koučingu, nebolo by to presné. V koučingu ide predovšetkým o podporu, facilitáciu a pomoc. V koučingu sa netrénuje. Neukazujeme nášmu klientovi čo má ako robiť, prečo to má robiť a pod. Skôr mu podávame pomocnú ruku aby svoj problém zvládol sám. Takže síce slovníkovým význam slova coaching by bolo trénovanie, ale keďže toto slovo nepopisuje presne, čo sa v koučingu odohráva, neprekladáme ho a používame ho v pôvodnej forme.